Żaluzje – nieodłączny element ramy okiennej w każdym domu. Wciąż pamiętamy te stare, aluminiowe żaluzje z połamanymi blaszkami i pourywanymi sznurkami do sterowania. Kiedy byliśmy dziećmi i chcieliśmy oglądać telewizor a za oknem świeciło słońce, te leciwe blachy, pomimo lat, pozwalały uchronić się przed oślepiającym blaskiem promieni.
Żaluzje służą człowiekowi od ponad 200 lat. Pierwszy opatentowany wynalazek zwany żaluzją pojawił się w Paryżu w 1812 roku. Od tamtego czasu system żaluzji, rolet i osłon okiennych zmienia się na naszych oczach do dziś. Obecnie na rynku dostępnych jest pełny wachlarz opcji wyboru żaluzji. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwań swoich klientów i umożliwiają praktycznie stu procentowe dostosowanie wielkości, długości oraz ogólnego wyglądu żaluzji do preferencji kupującego. Jakie żaluzje wybrać aby spełniały nasze oczekiwania?
Żaluzje zewnętrzne
Zwane inaczej fasadowymi. Są to zewnętrzne osłony okienne o lekkiej i prostej budowie. Doskonale chronią wnętrza budynku przed zbyt silnym nasłonecznieniem, poprawiają zewnętrzny wygląd elewacji, a także potrafią zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego z zewnątrz, we wnętrzu pomieszczenia. Dobór odpowiedniego modelu zapewni naszym oknom ochronę przed włamaniem oraz wybiciem okna.
Żaluzje wewnętrzne poziome
Podobnie do żaluzji montowanych na zewnątrz, te wewnętrzne charakteryzują się podobną budową. Żaluzje te skonstruowane są z poziomych lameli, nakładanych na siebie, tworząc tym samym doskonałą ochronę przed wysokim nasłonecznieniem pomieszczenia jednocześnie umożliwiając użytkownikowi pełną kontrolę nad przepływem światła. Najbardziej popularne dostępne są w wersji aluminiowej lub drewnianej.
Żaluzje wewnętrzne pionowe
Jeśli poszukujemy żaluzji do dużych przeszklonych powierzchni, odpowiednim wyborem będą żaluzje pionowe. Oferują one łatwość montażu wraz z kompleksowym zaciemnieniem dużej powierzchni okiennej. System działania takich żaluzji jest bardzo zbliżony do wyżej wymieniony żaluzji poziomych, z tą różnicą, że żaluzje pionowe wykonane są nie z tworzywa twardego jak aluminium czy drewno, lecz z lekkiego materiału. Sposób ich wykonania umożliwia zatem kupującemu szeroką gamę dostępnych tkanin oraz dostosowanie produktu do własnych preferencji.
Najnowsze komentarze